Pandemia, lock down, kryzys gospodarczy. Jak w takich warunkach planować jakikolwiek biznes?  Jak wystartować i nie splajtować? A jeśli biznes online to najlepsza inwestycja w przyszłość w covidowym świecie?

Dlaczego biznes online

Studiujesz czasem statystyki? Czytasz wyniki badań i ankiet? Jeśli nie, to zdecydowanie zacznij, bo analiza jest kluczowa dla budowania strategii firmy. Ostatnio, pisząc artykuł dla jednego z klientów, analizowałam dane GUS odnośnie wpływu pandemii na różne sektory rynku. Był tam wzięty pod uwagę przemysł przetwórczy, transport, handel detaliczny i hurtowy oraz zakwaterowanie i gastronomia. Ankietowane firmy miały m.in. oszacować jak długo dadzą radę utrzymać się na rynku przy obecnych obostrzeniach (a badanie wykonane było jeszcze we wrześniu!). Wyobraź sobie, że tylko około połowa firm szacuje, że przetrwa więcej niż 6 miesięcy, a z sektora zakwaterowania i gastronomii utrzyma się tylko 10% przedsiębiorstw! Co z tego wynika?

Konieczność zmian

Jeśli patrzeć na świetnie rozwijającą się karierę koronawirusa i obostrzenia, które właśnie zostały wprowadzone, szacunki, które wyżej przytoczyłam mogą być mocno zaniżone… Oznacza to ogromną liczbę upadków firm i ogromną liczę osób, które zostaną bez pracy. Brzmi to nie tyle nieciekawie, co wręcz dramatycznie. Według mnie, zmiany w zagrożonych biznesach należy już teraz zacząć planować, aby nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku.

Możemy szacować, że covid zostanie z nami na dłużej. Tzw. II fala w optymistycznym wariancie osłabnie znów późną wiosną. Do tego czasu czekają nad restrykcje i szereg ograniczeń. Co więcej – czeka nas autentyczny kryzys gospodarczy. Jaki biznes online sprawdzi się w takiej sytuacji i w ogóle dlaczego biznes online?

Biznes online – pomysły

Niestety listy najbardziej rentownych biznesów online tu nie stworzę 😉 Fakty są jednak takie, że w związku z pandemią już na wiosnę handel i usługi dość intensywnie zaczęły szukać swojego miejsca w internecie zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Według mnie ta tendencja nie tylko biedzie się utrzymywać, ale wręcz rozwijać. Przeanalizuj swoją sytuację, zastanów się na czym się znasz. Może Twój stacjonarny biznes już teraz można przenieść do sieci?

Biznes online wymaga na początek dobrej strony internetowej z wartościowymi treściami, dzięki którym będzie się dobrze pozycjonować (pojawiać na wysokich pozycjach na liście wyszukiwań). Dobrze na stronie firmowej prowadzić także blog z ciekawymi artykułami związanymi z Twoją działalnością, który świetnie poprawia widoczność www w wyszukiwarkach. Oczywiście będziesz prawdopodobnie potrzebować sklepu online. W tej roli świetnie sprawdzi się strona internetowa zbudowana w WordPressie z platformą WooCommerce. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązania, dające ogrom możliwości.

Czas na biznes online

Biznes online może okazać się nie tylko Twoim kołem ratunkowym, ale wręcz strzałem w dziesiątkę na kolejne lata. Zastanów się spokojnie czym możesz się zająć i jeśli mogę Ci w czymś pomóc – pisz śmiało 😉 Złotych pomysłów życzę! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.