Copywriting to ostatnimi czasy temat na topie. Coraz więcej osób chce wykonywać ten zawód widząc ogromny potencjał rynku. Nic w tym dziwnego. Dobre teksty są bowiem podstawą działań content marketingowych każdej branży. Jeśli szukasz pomocy i dobrego copywritera, który tworzy teksty na strony internetowe – koniecznie przeczytaj artykuł. Dowiesz się z niego więcej o mocy wartościowych treści i czym wyróżniają się doświadczeni copywriterzy.

Sekret skutecznego content marketingu

W dzisiejszych czasach nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że działania marketingowe w większości branż powinny skupiać się w Internecie. Trudno też wyobrazić sobie firmę bez nowoczesnej strony internetowej, na którą trafić może potencjalny klient. W końcu to Twoja elektroniczna wizytówka. Ale czekaj! Ładna www to nie wszystko. Serce Twojej strony internetowej musi być odpowiednio zoptymalizowane, aby była widoczna w wynikach wyszukiwania Google na dany temat. Innymi słowy, musisz zadbać o jej pozycjonowanie (search engine optimization). W przeciwnym razie nie odpowiesz właściwie na zachowania grupy docelowej, która swoją ofertę będzie znajdować na innych stronach internetowych, zamiast u Ciebie, a przecież nie o to Ci chodzi, prawda?

Aby dobrze zrozumieć po co właściwie potrzebujesz tekstów i pracy copywritera, musisz dowiedzieć się nieco więcej o search engine optimization, czyli optymalizacji Twojej strony internetowej. Copywriting jest bowiem jednym z najważniejszych narzędzi, które pozwolą pozycjonować Twoją www, poprzez optymalizowanie jej treści. Wyszukiwarek nie da się już oszukać tworzeniem chmur ze słów kluczowych, czy upychaniem fraz w treści bez większego pomyślunku. Wprawdzie znajdziesz w Internecie całą masę artykułów o niczym, których dosłownie nie da się czytać. Są w nich owszem słowa kluczowe, ale wplecione w taki sposób, że ani algorym Google, ani żywy człowiek nie uzna takich tekstów za wartościowe. Tym samym ani nie sprzedasz, ani nie wypozycjonujesz.

Copywriting i tworzenie tekstów

Celem copywritera jest to, aby napisać tekst różnego typu, który oprócz słów kluczowych, przygotowanych przez specjalistę SEO, zawiera także informacje, których wyszukuje potencjalny klient. Dobry copywriter nie tylko samodzielnie przygotuje odpowiednie frazy, tytuły i nagłówki, ale także poradzi sobie z tekstami reklamowymi, napisze ciekawe artykuły (teksty zapleczowe, artykuły sponsorowane, treści na bloga firmowego), czy stworzy opisy produktów i usług, które rozruszają Twój sklep internetowy i stronę internetową. Copywriting to zatem umiejętność pisania na potrzeby marketingu firmy w taki sposób, aby skłonić klienta do określonego działania i odpowiedzieć na jego pytania i wątpliwości, a także wypracować wysoką pozycję www w wynikach wyszukiwania.

Teksty reklamowe

Tekstów reklamowych, a w zasadzie sprzedażowych będziesz także potrzebować na landing page, czy do mailingów. To świetne miejsce, aby budować lejki sprzedażowe i szukać nowych zleceń. To także często dobra alternatywa dla płatnej reklamy. Do pisania tekstów tego typu niezbędne są podstawy psychologii sprzedaży, która bardzo pomaga w pisaniu nie tylko efektownych, ale przede wszystkim efektywnych tekstów. Dobry tekst reklamowy posiada bowiem w sobie odpowiednie elementy perswazyjne, które mają za zadanie skłonić potencjalnego klienta do zakupu.

Pisanie tekstów i dobry copywriter

Zanim jakikolwiek tekst zostanie opublikowany, musisz mieć pewność, że:

  • tekst jest niepowtarzalny i unikalny,
  • zawiera odpowiednio dobrane frazy kluczowe, a copywriter wplótł je do artykułu w naturalny sposób, dzięki temu ten będzie się dobrze czytał,
  • copywriter, z którym planujesz nawiązać współpracę ma nie tylko potrafi pisać i ma lekkie pióro, ale także posiada doświadczenie w zajmowaniu się copywritingiem.

Początkujący copywriter wprawdzie zaproponuje Ci zapewne atrakcyjne ceny copywritingu, ale prosząc o niezobowiązującą ofertę nie zapomnij zapytać także o portfolio. To ono pozwoli Ci ocenić styl i umiejętności pisarza. Warto mieć także mieć na uwadze fakt, że pisanie jest (albo powinno być) pasją profesjonalnych copywriterów. To nie slogan. Tymczasem wielu copywriterów o tym zapomina, traktując swoją pracę tylko jak rzemiosło, którym do końca nie jest. Aby zajmować się zawodowo pisaniem i szukać zleceń, trzeba copywriting traktować jak zajęcie zawsze twórcze, nigdy odtwórcze.

Jak rozpoznać dobre teksty?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • poprawność językowa: ortograficzna, interpunkcyjna, stylistyczna
  • unikalność tekstu – możesz ją sprawdzić wpisując fragmenty tekstu w Google, albo korzystając z narzędzi antyplagiatowych. Niektóre z nich niestety nie działają zbyt dobrze. Ja korzystam z Rapidusa, który jest stosunkowo tanim programem, a bardzo przyzwoicie działa
  • trudno jest osiągnąć 100% unikalności, ponieważ zazwyczaj w tekście pojawia się frazeologizmy i zlepki słowne, które są powszechnie używane. Same frazy kluczowe przecież także nie są niepowtarzalne, zatem oceniając unikalność tekstu, wykorzystaj zdrowy rozsądek 😉
  • odpowiadaj na pytania potencjalnych klientów – to sprawi, że tekst będzie atrakcyjny i właśnie wartościowy
  • zamawiając copywriting, musisz wiedzieć, że rozliczać będziesz się najpewniej od liczby znaków ze spacjami (zzs). Niektórzy rozliczają się od słowa, jednak rozliczenie od znaków wydaje się wygodniejsze. Najczęściej spotkasz się z ceną za 1000 zzs

Sprawdź naszą ofertę

Jestem polonistką i marketerką. Posiadam kilkanaście lat doświadczenia zawodowego, co sprawia, że moje teksty napisane są z należytą starannością. Jeśli szukasz dobrego copywritera, jesteś we właściwym miejscu 😉 Zajrzyj do sklepu, gdzie zamówisz i zapłacisz online za copywriting wskazanej długości, zerknij na portfolio, aby zobaczyć przykładowe teksty i artykuły, a także sprawdź opinie, jakie w Google wystawili mi moi klienci. Zapraszam do kontaktu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.